CEL MAI NOU CONCURS Concursul este inca in desfasurare , va asteptam [detalii aici]. Se termina abia pe 18 ianuarie.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Share this topic!

URL Direct
BBcode
HTML
Windows 10 si tehnica sa de a fura informatii

Windows 10 si tehnica sa de a fura informatii

Kames

Administrator fondator
Puncte : 2290
Reputatie : 2

Da, ati citit bine. Se pare ca noua versiune a sistemului de operare american are incorporat in cod un keylogger care inregistreaza tot ce fac utilizatorii. Pentru cei care nu stiu, un keylogger este un program care realizeaza o actiune de urmarire a activitatii pe care utilizatorul o efectueaza la nivelul PC-ului acestuia.

Cati dintre noi am citit Terms of Service sau Privacy Policy inainte sa descarcam preview-ul pentru Windows 10? Probabil nimeni dintre noi, pentru ca majoritatea utilizatorilor (tind sa cred ca peste 95% dintre ei) au bifat casuta prin care-si exprima acordul si au mers la un pas urmator. Cine stie ce drepturi a dat Microsoftului prin bifarea acelei casute? Ei bine, probabil nimeni.

Cod:
If you open a file, we may collect information about the file, the application used to open the file, and how long it takes any use [of] it for purposes such as improving performance, or [if you] enter text, we may collect typed characters, we may collect typed characters and use them for purposes such as improving autocomplete and spell check features,” the privacy policy states.
Dar asta nu e tot. Microsoft si-a rezervat si dreptul de a avea acces la microfonul tau, adresele tale de mail, istoricul apelurilor si al SMS-urilor tale si tot asa…

Cod:
When you acquire, install and use the Program, Microsoft collects information about you, your devices, applications and networks, and your use of those devices, applications and networks,” the privacy policy states. “Examples of data we collect include your name, email address, preferences and interests; browsing, search and file history; phone call and SMS data; device configuration and sensor data; and application usage.
Chestia asta ma face sa-mi pun serioase semne de intrebare asupra sistemului de operare. Voi ce ziceti? Va mutati inapoi pe vechile sisteme de operare?

#1 - Postat la data de 21.11.14 22:33
http://boardit.online-talk.net

cipriiulian98

Membru
Puncte : 683
Reputatie : 0

Personal prefer windows 7.Windows 10 este o " copie " a win 8/8.1 cu cateva modificarii, ce se regasesc si in Linux ...

#2 - Postat la data de 06.12.14 19:51

Kames

Administrator fondator

Windows-ul a devenit o prostie. Windows 10 nu isi are rostul. Sa treaca direct de la 8 la 10? Ce e cu asta?

#3 - Postat la data de 06.12.14 20:19

cipriiulian98

Membru
Puncte : 683
Reputatie : 0

Initial MicroSoft,a dorit ca denumirea noului sistem de operare sa fie Windows 9,si acesta sa fie disponibil doar utilizatorilor cu licenta windows 8/8.1. Dar la un comunicat de presa ( nu mai stiu data exacta ) a anuntat aparitia Windows-ului 10.

#4 - Postat la data de 06.12.14 20:24

Kames

Administrator fondator

Pacat... apar windows-uri dupa windows-uri... sa vezi daca nu se muta lumea pe Linux

#5 - Postat la data de 07.12.14 17:17

Continut sponsorizat

#6 - Postat

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

Creati un forum gratuit | © PunBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza un blog